Pravosudni sistem je neophodan segment u procesu pomirenja, a uspostavljanje efikasnog pravosudnog sistema moguće je samo ako svi akteri u društvu podrže i razumiju njegov rad, značaj i ulogu. Uprkos činjenici da su pravosudne institucije pokazale posvećenost radu na terenu i spremnost da komuniciraju sa lokalnim zajednicama, pravosudni sistem ne može u potpunosti da odgovori zahtjevima i potrebama društva u BiH, koje se još uvijek suočava sa naslijeđem ratne prošlosti.
Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj je od 2006. godine aktivan član Mreže podrške Sudu BiH.
Tokom prethodnog perioda realizovane su brojne aktivnosti, koje su doprinijele jačanju i promovisanju uloge Suda BiH, Tužilaštva BiH i Odjseka krivične odbrane u postizanju pravde za žrtve, efikasnijeg pravosudnog sistema, te borbi protiv nekažnjivosti za teške zločine počinjene tokom rata.
Aktivnosti:
- Aktivnosti usmjerene ka povećanju informisanosti građana o radu pravosuđa u BiH (debate u lokalnim zajednicama, okrugli stolovi u lokalnim zajednicama, TV emisije, posjete Sudu BiH)
- Aktivnosti usmjerene na podršku civilnog društva radu pravosuđa u suđenjima za ratne zločine i jačanje kapaciteta nevladinih organizacija i udruženja žrtava za promociju borbe protiv nekažnjivosti
Ciljne grupe: studenti pravnih fakulteta, nevladine organizacije/udruženja žrtava, mediji, sudije i tužioci, građani lokalnih zajednica u BiH.
Realizaciju projekta podržavaju: Charles Stewart Mott Foundation, Ambasada SAD u Sarajevu i Ambasada Kraljevine Norveške u Sarajevu.