Naziv projekta
„Unapređenje kvaliteta izvještavanja tužilaštava“
Sažetak
Jačanje efikasnosti pravosuđa jedan je od prioriteta u procesu pridruživanja BiH Evropskoj uniji, što je potvrđeno i pokretanjem strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa između EU i BiH. Posvećenost uspostavljanju efikasnog pravosuđa, kao važnog segmenta u provođenju pravosudne reforme, definisano je kao jedan od četiri osnovna principa rada Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH). Zanemarivanje ovog segmenta reforme ne samo da bi ugrozilo do sada postignuti napredak, već nosi i rizik da se razlozi neažurnosti pravosudnih institucija povezuju sa osnovnim principima reforme u negativnom smislu.
U fokusu projekta je primjena obaveznog-ključnog standarda (4.2) koji se odnosi na godišnji izvještaj. Uspješna implementacija standarda podrazumijeva transparentnost rada, odnosno da tužilaštvo redovno objavljuje i stavlja na raspolaganje javnosti godišnji izvještaj o svom radu. VSTV BIH traži od svih tužilaštava da dostave godišnji izvještaj o radu, te zatim objavljuje svoj godišnji izvještaj koji uključuje sveobuhvatne podatke za svako tužilaštvo.
Sveopbuhvatni cilj
Unaprijediti kvalitet i transparentnost rada tužilaštava kroz poboljšanje i standardizovanje procesa izvještavanja, sa posebnim osvrtom na prilagođavanje godišnjeg izvještaja potrebama opšte i stručne javnosti.
Aktivnosti
- Formiranje projektnog tima i pripremni sastanci sa zainteresovanim stranama
- Istraživanje o efikasnosti primjene standarda (4.2), koji se odnosi na redovni godišnji izvještaja, sa posebnim osvrtom na analizu kapaciteta uprave tužilaštava nakon provedbe matrice standarda
- Kreiranje metodologije, forme i strukture godišnjih izvještaja
- Organizacija treninga za unapređenje načina prezentovanja godišnjih izvještaja javnosti
- Pomoć u uspostavljanju Udruženja sekretara tužilaštava BiH
Ciljne grupe
Deset model tužilaštava u Bosni i Hercegovini [1], advokati, organizacije građanskog društva, mediji.
Korisnici
Pravosudne institucije u BiH, članice Mreže pravde BiH, građani BiH
[1] Okružno tužilaštvo u Trebinju, Federalno tužilaštvo FBIH, Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo, Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu, Kantonalno tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona, Republičko tužilaštvo Republike Srpske, Okružno tužilaštvo u Banjaluci, Okružno tužilaštvo u Doboju, Okružno tužilaštvo u Bijeljini, Kantonalno tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona